Volvo otevírá ve Švédsku nové moderní centrum na testování softwaru
V rámci strategie automobilka Volvo nepřetržitě investuje do vývoje vlastního softwaru, s čímž je spojeno také jeho testování. Tento týden proto Volvo odhalilo jeden z dosud největších investičních počinů: nové moderní centrum pro testování softwaru ve švédském Göteborgu, díky němuž dojde k rozšíření kapacity automobilky pro testování softwaru na všech úrovních.
Největší technologické centrum
Při rozloze přibližně 22 000 m2 a počáteční investici okolo 300 milionů švédských korun se nové centrum pro testování softwaru stane novou vlajkovou lodí automobilky v rámci sítě inženýrských a technologických center po celém světě. V současné době provozuje Volvo centra na testování softwaru ve švédském Lundu a čínské Šanghaji. Nicméně nové centrum v Göteborgu bude tím zdaleka největším s ohledem na rozlohu i kapacitu.
Velkorysou kapacitu bude Volvo rozhodně potřebovat, protože se automobilový průmysl rychle mění, což ostatně dokazuje i vlajková loď Volvo EX90. Vozy Volvo se budou v budoucnu vyrábět jen s čistě elektrickými pohony, budou se ve stále větší míře prodávat online, budou řízeny těmi nejmodernějšími výpočetními jádry vyvinutými přímo automobilkou Volvo a v neposlední řadě se budou díky pravidelným softwarovým aktualizacím vzdáleným přístupem průběžně zlepšovat.
Vzhledem k těmto budoucím výhledům představují vývoj a testování vlastního softwaru zásadní předpoklad pro dosažení strategických ambicí automobilky, mezi které patří např. stát se průmyslovým lídrem v oblasti vývoje nových technologií a do roku 2030 vyrábět výhradně plně elektrické automobily.
Testování přes vzdálený přístup
„Jedná se o nejmodernější komplex, který se stane centrem našich globálních aktivit pro testování a prověřování softwaru,“ uvedl Anders Bell, globální ředitel Volvo Cars pro výzkum a vývoj. „Vývojáři ze všech našich globálních inženýrských pracovišť a technologických center zde mohou testovat software na základě vzdáleného přístupu, a to 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Pevně věřím, že prostřednictvím tohoto nového centra pro testování softwaru jsme nastavili nové měřítko pro automobilový průmysl,“ dodal.
Nový komplex pro testování softwaru bude zpočátku zaměstnávat přibližně 100 lidí, přičemž se očekává, že toto číslo vzroste hned po spuštění testovacího centra v jeho plné kapacitě na 300. Ve finále by měl komplex nabízet kolem 500 testovacích zařízení a digitálních testovacích prostředí, čímž dojde k navýšení současných necelých 200.
Göteborské centrum bude úzce spolupracovat s dalšími inženýrskými centry automobilky, která jsou rozmístěna po celém světě a hrají podstatnou roli při vývoji softwaru. Minulý měsíc Volvo založilo nové technologické centrum v Singapuru a letos v únoru automobilka informovala veřejnost o plánu založit v polském Krakově další centrum zaměřené na vývoj softwaru.
Bezpečnost jako technologická priorita
„Naše stále se rozrůstající řady softwarových inženýrů pracují na řešení rozmanitých a vzrušujících výzev,“ říká Alwin Bakkenes, globální ředitel Volvo Cars pro softwarové inženýrství. „Naším cílem je společnými silami urychlit tempo inovování a vývoje softwaru pro klíčové oblasti zájmu společnosti Volvo Cars, a to od základních bezpečnostních technologií vycházejících z našeho hlubokého pochopení příčin dopravních nehod až po naše percepční a asistenční algoritmy a software pro budoucí technologie autonomního řízení,” dodal.
Mezi další výzvy softwarového inženýrství patří vývoj funkcí systému propojené bezpečnosti příští generace a podpora veškeré vývojářské práce prostřednictvím analýzy dat. V současné době Volvo aktivně nabírá na různých místech celého světa softwarové inženýry.
Kromě již zmíněných poboček v Krakově a Singapuru provozuje Volvo technologická centra ve švédských městech Stockholm a Lund a v indickém Bengalúru. Mimoto má velká vývojářská centra v čínské Šanghaji a švédském Göteborgu. Ačkoli se každé z těchto míst zaměřuje na jinou oblast, všechna společně tvoří klíčovou síť inovačních center automobilky, která jsou strategicky rozmístěna po celém světě.
Zdroj: VCCR